S³owenia le¿y w strefie klimatu umiarkowanego (z czterema porami roku), niemniej jednak ukszta³towanie terenu sprawia, ¿e mo¿na tutaj wyró¿niæ trzy odrêbne strefy klimatyczne. Na pó³nocnym zachodzie dominuje klimat alpejski, z silnymi wp³ywami znad Atlantyku i obfitymi opadami. Latem w alpejskich dolinach temperatury bywaj¹ umiarkowane, ale zimy s¹ doœæ ch³odne. Wybrze¿e i du¿a czêœæ
Primorskiej (a¿ do doliny
Soèy) ma klimat œródziemnomorski ze s³oneczn¹ pogod¹ przez wiêksz¹ czêœæ roku i z ³agodnymi zimami (chocia¿ bora, zimny i suchy wiatr pó³nocno-wschodni wiej¹cy znad Adriatyku, potrafi byæ dokuczliwy). Wiêksza czêœæ wschodniej S³owenii le¿y w strefie klimatu umiarkowanego z gor¹cymi (czasami nawet upalnymi) latami i mroŸnymi zimami. Nasilenie opadów przypada na wiosnê (marzec i kwiecieñ) oraz jesieñ (paŸdziernik, listopad). Ich poziom jest zró¿nicowany, ale œrednia roczna to 800 mm we wschodniej czêœci kraju, 1400 mm w centrum, 1000 mm na wybrze¿u i 3500 mm w Alpach.
Najzimniejszym miesi¹cem jest styczeñ (œrednio -2°C), najcieplejszym – lipiec (21°C). Œrednia temperatura w Lublanie to 9,5°C. W s³oweñskich górach œnieg mo¿e le¿eæ do koñca czerwca, a czasami nawet do lipca, niemniej jednak wiosna to najlepszy czas na wypoczynek w dolinach i na nizinach. W lipcu i sierpniu ceny w hotelach id¹ w górê. Najlepszy czas na odwiedziny to wrzesieñ: dni s¹ wci¹¿ d³ugie, temperatury stosunkowo wysokie, a t³umy turystów nieco siê przerzedzaj¹ – nastaje najlepsza pora na wycieczki i górskie wspinaczki. PaŸdziernik i listopad mog¹ byæ deszczowe, ale kolory s³oweñskiej jesieni zapieraj¹ dech w piersiach. Okres Bo¿ego Narodzenia i Nowego Roku oraz pierwszy tydzieñ lutego to czas ferii.