Słowenia święta


Strona główna -> Słowenia -> Słowenia święta
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


W Słowenii obchodzonych jest 14 świąt państwowych w roku, tzw. prażniki. Poza tym wyprawia się wiele świąt wynikających z tradycji, które często swoim zasięgiem obejmują cały kraj. Ze świąt państwowych, będących dniami wolnymi od pracy, wymienia się: Nowy Rok/Novo leto (1 i 2 stycznia); 8 lutego – Dzień Preserena, czyli słoweńskiego poety, ustanowiony narodowym świętem kultury w 1944 r.; Wielkanoc – ruchome święto; 27 kwietnia - Dzień Powstania Przeciw Najeźdźcy, oznacza utworzenie frontu wyzwolenia w 1941 r. przeciwko okupantom niemieckim, węgierskim i włoskim; 1 i 2 maja Święto Pracy; Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) - ruchome święto; 25 czerwca Dzień Państwowości upamiętniający nadanie aktu o niepodległości w 1991 r.; 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny; 31 października – Dzień Reformacji; 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych; Boże Narodzenie; a 26 grudnia Dzień Niepodległości i Jedności, upamiętniający ogłoszenie wyników plebiscytu, w którym Słoweńcy zdecydowali o niepodległości swego kraju i odłączeniu się od państw Jugosławii w 1990 r.


Pomnik Trubara Primoza

Dzień Trubara Primoza

Nie sposób ominąć świąt państwowych, którym nie przysługuje dzień wolny od pracy, są to m.in. Dzień Trubara Primoza (8czerwca) słoweńskiego protestanta, założyciela pierwszego Kościoła protestanckiego na ziemiach dzisiejszej Słowenii; 17 sierpnia – Dzień Zjednoczenia prekmurskich Słoweńców z ojczyzną; 15 września Dzień Odzyskania regionu Primorska; 23 listopada Dzień Maistra Rudolfa upamiętniający przejęcie władzy wojskowej przez generała Maistra w Mariborze 1918 r.

Boże Narodzenie

W Słowenii dominuje religia rzymskokatolicka, święta kościelne obchodzi się bardzo uroczyście, a najbardziej Boże Narodzenie. Okres bożonarodzeniowy rozpoczyna się 13 listopada i trwa do 2 lutego, przez cały ten czas śpiewa się kolędy, a Jaslice czyli szopka stanowi centrum domu. Zwyczaj przystrajania choinki świątecznej przywędrował do Słowenii z Niemiec, zaś przygotowywanie szopki z Lublany w połowie XVII w. Tradycją tych świąt jest wypiek specjalnego chleba z żyta, gryki i pszenicy, któremu przypisuje się magiczną moc. 25 grudnia jest dniem spędzanym w gronie rodziny; w niektórych regionach odwiedziny gości w tym dniu zwiastują niepowodzenia w nowym roku.

Wielkanoc

W Wielkanoc Słoweńcy – podobnie jak Polacy - przygotowują pisanki, malując je ręcznie. Tradycyjnym ciastem wielkanocnym jest „Potica”. Słowenia to także święta regionalne i liczne festiwale, m.in. Międzynarodowy Festiwal Letni organizowany w czerwcu i sierpniu w Lublanie, podczas którego odbywają się przestawienia muzyczne, teatralne i taneczne; Dzień Tulipanów; Noc Muzealna; Festiwal Muzyki Dawnej; Maraton Lublański; Międzynarodowy Festiwal Filmowy czy Środkowoeuropejski Festiwal Literacki Vilenica.

Krowi bal

Ciekawym wydarzeniem jest odbywający się we wrześniu „Krowi bal” będący świętem jadła, napitku i tańców ludowych. Tradycją słoweńską jest wyrób wina, stąd obchodzone każdego roku - 11 listopada - ludowe Święto Wina tzw. Martinovanje. Tego dnia moszcz staje się winem i może być sprzedawany, w domach organizuje się uroczyste kolacje, a w wielu miastach obchodzone są imieniny patrona lokalnego kościoła.

 

 Słowenia - miasta

Lublana Maribor


Słowenia - co warto wiedziećSłowenia - Kuchnia słoweńska Kuchnia słoweńska
Kuchnia słoweńska jest bardzo podobna do kuchni, którą znamy w Polsce. ...
Słowenia - Ciekawostki o Słowenii Ciekawostki o Słowenii
Konstytucja Republiki Słowenii gwarantuje mniejszości węgierskiej i włoskiej ...
Słowenia - Tradycje w Słowenii Tradycje w Słowenii
Tradycją w Słowenii jest organizowany Międzynarodowy Festiwal Letni, ...
Słowenia - Klimat w Słowenii Klimat w Słowenii
Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego (z czterema porami roku), niemniej jednak ...
Słowenia - Godziny pracy w Słowenii Godziny pracy w Słowenii
Większość słoweńskich sklepów i supermarketów jest otwarta w dni powszednie od 7.00 ...
Słowenia - Przepisy celne na Słowenii Przepisy celne na Słowenii
Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści ...
Słowenia - Słowenia mapa Słowenia mapa

Słowenia święta - komentarze:


Słowenia święta komentarz darekzmikul
2012-12-15 11:27:37
Witam.Jeżeli chodzi o piwo to pracuję tam już 4 lata ale takich nazw piwa nie znam .Słoweńskie piwa to lasko i union.Pozdrawiam


Słowenia święta - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies